Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На сьогодні значна кількість справ, спір у яких фактично відсутній, підлягають розгляду в суді в порядку наказного провадження. Це в свою чергу призводить до збільшення навантаження на суддів та не сприяє швидкому захисту порушеного права та економії коштів.
Вирішити цю проблему президент Нотаріальної палати Н.Василина пропонує голові Верховного Суду України Я.Романюку в рамках судової реформи. Очільника ВСУ просять підтримати ініціативи НПУ.
Так, згідно з листом НПУ на адресу Верховного Суду пропонується передати повноваження на вчинення виконавчого напису нотаріусам за вимогами ст. 96 ЦПК («Вимоги, за якими може бути видано судовий наказ»).
Окрім того, нотаріальна палата вважає, що деякі питання, що розглядаються в порядку окремого провадження, також можуть бути передані до нотаріальної юрисдикції. Зокрема, НПУ пропонує врегулювати питання щодо зміни порядку визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ст.1277 ЦК у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Відтак питання визнання спадщини відумерлою належить виключно до компетенції суду.
На відміну від діючих норм ЦК УРСР передбачав перехід спадкового майна до держави за тих самих умов, але без звернення до суду. Оформлення права на спадщину на користь держави в цих випадках здійснювалось нотаріусом шляхом видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину за законом.
Враховуючи нечіткість норми стосовно того яким саме документом має бути посвідчено право територіальної громади на відумерлу спадщину, а також те, що оформлення прав на спадщину належить до повноважень нотаріусів, Нотаріальна палата пропонує передати вирішення цієї категорії справ в компетенцію нотаріусів. Так, згідно пропозицій НПУ оформлення права на спадщину на користь територіальної громади має здійснюватись шляхом видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину за законом.