flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Депутати схвалили проект про установу бізнес-омбудсмена

07 червня 2016, 11:16

Парламент підтримав пропозицію Уряду законодавчо закріпити порядок призначення, функції та повноваження бізнес-омбудсмена. Ідея правильна, погоджуються депутати, однак, на їх думку, документ містить надто багато критичних моментів.

Відповідний законопроект №4591 «Про установу бізнес-омбудсмена»  було прийнято за основу. Водночас слід відзначити, що зауваження у депутатів є фактично чи не до кожної норми проекту - від статусу самого бізнес-омбудсмена, надто широких повноважень, до формування самої установи і фінансування.

Проект визначає установу бізнес-омбудсмена як недержавну неприбуткову організацію, яка сприятиме суб’єктам підприємництва у веденні господарської діяльності, а також захищатиме їх від корупції та недобросовісної поведінки з боку органів влади.

Бізнес-омбудсменом або заступником бізнес-омбудсмена згідно з проектом може бути громадянин України, іноземець або особа без громадянства, що має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, вищу економічну або юридичну освіту, глибокі знання господарських, суспільних та владних проблем в Україні та відповідає критеріям, визначеним наглядовою радою.

Передбачається, що діяльність установи контролюватиме наглядова рада, до складу якої ввійдуть представники Кабінету Міністрів, міжнародних фінансових установ та бізнесу. При цьому, якщо щодо процедури призначення членів ради від КМУ, швидше питань не виникатиме, то з формуванням другої та третьої груп можуть виникати проблеми, адже невідомо хто і за яким принципом до них увійде. Ці положення критикували і в залі ВР під час обговорення законопроекту, водночас в профільному комітеті обіцяють "серйозно над ним попрацювати".

Наглядовою радою, зокрема, ухвалюються рішення щодо обрання бізнес-омбудсмена та його заступників.

Установа прийматиме скарги підприємців стосовно дій або бездіяльності органів влади та чиновників щодо недобросовісної поведінки у сфері підприємництва, а також надаватиме держорганам рекомендації, подаватиме запити щодо реалізації таких рекомендацій. Крім того, вона має проводити експертизи законопроектів та проектів нормативно-правових актів, які регулюють відносини між органами державної влади та суб'єктами підприємництва.

Передбачається встановити адміністративну відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації або наданні її в неповному обсязі на запит установи бізнес-омбудсмена у вигляді штрафу в 25—50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А також кримінальну відповідальність за втручання в діяльність бізнес-омбудсмена у вигляді штрафу в 200—500 н.м.д.г. або позбавлення волі на строк до 3 років.

 

 За матеріалами газети "Закон і Бізнес"